Relacja z konferencji Printed Health #02 (01.04.2017)

Personalizowane implanty drukowane z różnych materiałów, szablony pozwalające na precyzyjne umieszczenie implantów stomatologicznych, wyspecjalizowane narzędzia do modelowania 3D a także druk 3D w radioterapii. Między innymi o tym dyskutowano w czasie największej w Polsce konferencji o medycznym druku 3D – Printed Health.

Konferencja „Aktualne zastosowania druku 3D w medycynie” odbyła się 1 kwietnia w budynku Biblioteki Narodowej w Warszawie. Stanowiła przegląd zastosowań tej technologii w polskiej medycynie. Wydarzenie zgromadziło multidyscyplinarną audiencję – lekarzy, przedstawicieli uczelni technologicznych, medycznych oraz branży druku 3D. Ponad 130 ekspertów wymienieniało poglądy i starało się znaleźć odpowiedź na przewrotne pytanie: Czy druk 3D to przydatne narzędzie czy modny gadget?

„W  czasie poprzedniej konferencji życzyłem sobie, bym mógł korzystać z wydruków medycznych z najwyższej półki. Dziś, nie wyobrażam sobie pracy bez nich” mówił dr hab. Łukasz Krakowczyk, który wykorzystuje druk 3D do przygotowania i przeprowadzenia operacji rekonstrukcji twarzoczaszki u dzieci w Olsztyńskim szpitalu. Dzięki wykorzystaniu innowacji udaje się przeprowadzać zabiegi z dużo większą precyzją. Nie tylko zwiększa się bezpieczeństwo, pacjenci nie zostają ‘oszpeceni’. Lekarze starają się odtworzyć rysy, by nie dało się zauważyć śladu zabiegu.

Nie zabrakło dyskusji na temat nowoczesnej, precyzyjnej stomatologii oraz kierunku rozwoju tej dziedziny. W temacie wypowiadał się lek. dent. Łukasz Zadrożny, zajmujący się implantami stomatologicznymi zarówno naukowo jak i w praktyce. Według słów doktora, obecnie druk 3D wykorzystuje w kilku ośrodkach w kraju i technologia jest już w zupełności dostosowana do potrzeb stomatologii.

Duże  zainteresowanie wzbudziła dyskusja na temat szans i barier wykorzystania druku 3D w ortopedii. Krzysztof Grandys, lekarz który założył polski oddział stowarzyszenia e-Nable podkreślał potrzebę edukacji fizjoterapeutów na temat pracy z dziećmi używającymi drukowane ręce 3D. Nie są one w pełni funkcjonalne, ale pozwalają małym pacjentom nauczyć się odruchów i przygotować do używania profesjonalnych w życiu dorosłym.

„Printed Health stanowi unikatową platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami w różnych dziedzinach. Cieszymy się, że wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Planujemy już kolejną edycję w kwietniu 2018. W odpowiedzi na głosy uczestników, przygotowujemy się także do wydarzenia dedykowanego specjalistom chirurgii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Zapraszamy do śledzenia strony internetowej oraz mediów społecznościowych po więcej informacji” – komentuje Justyna Skowyra, współtwórczyni Printed Health.

Relacja z konferencji Printed Health #02 (01.04.2017)