Aktualne zastosowania druku 3D w medycynie

1 kwietnia 2017

Aula Biblioteki Narodowej, Warszawa

Printed Health #2: Aktualne zastosowania druku 3D w medycynie to kolejna edycja największej w tej części Europy konferencji dotyczącej wykorzystania technologii druku przestrzennego w medycynie. Celem wydarzenia jest tworzenie płaszczyzny do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz budowaniu kontaktów między ośrodkami naukowymi, medycznymi oraz biznesem.

Poprzednia edycja zgromadziła ponad 200 uczestników oraz czołowych ekspertów wykorzystujących druk 3D w chirurgii, ortopedii oraz implantologii. W tej edycji zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie w Polsce. Lekarze praktycy, naukowcy oraz specjaliści druku 3D zaprezentują swoje prace w formie case study.

KONFERENCJA ROZPOCZNIE SIĘ ZA
 • 00

  Dni

 • 00

  godziny

 • 00

  minut(y)

 • 00

  sekund(y)

Dodaj do mojego kalendarza 2017-04-01 9:00:00 2017-04-01 16:30:00 Europe/Warsaw Printed Health #2 - Aktualne zastosowania druku 3D w medycynie Printed Health #2: Aktualne zastosowania druku 3D w medycynie to kolejna edycja największej w tej części Europy konferencji dotyczącego wykorzystania technologii druku przestrzennego w medycynie. Naszym celem jest tworzenie płaszczyzny do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz budowania relacji między ośrodkami naukowymi, medycznymi oraz biznesem. Poprzednia edycja zgromadziła ponad 200 uczestników oraz czołowych ekspertów wykorzystujących druk 3D w chirurgii, ortopedii oraz implantologii. W tej edycji zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie w Polsce. Lekarze praktycy, naukowcy oraz specjaliści druku 3D zaprezentują swoje pracę w formie case study. Biblioteka Narodowa w Warszawie Printed Health contact@printedhealth.com

NASI PRELEGENCI

Dr inż. Przemysław Siemiński

Nauczyciel akademicki na Politechnice Warszawskiej. Na Wydziale SiMR PW opiekuje się Laboratorium szybkiego prototypowania i inżynierii odwrotnej gdzie jest pięć różnych drukarek FDM oraz dwa skanery 3D. Osiem lat temu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie współorganizował Laboratorium Druku 3D wyposażone w drukarkę proszkową i maszynę PolyJet Modeling, a obecnie w pięć różnych maszyn FDM. Zajęcia związane z drukiem 3D oraz z systemami 3D CAD prowadzi na Wydziale SiMR PW, WW ASP w Warszawie, a także dla studentów Wydziału Inżynierii Materiałowej PW. Był współorganizatorem dwóch edycji (w 2013 i 2015 roku) znaczącego wydarzenia „Pokaz3D.pl” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie prezentującego drukarki 3D i skanery 3D oraz ich zastosowania, współorganizator konferencji w czasie Dni Druku w Kielcach (2016) oraz konferencji Szybkie Prototypowanie.

Współautor książki „Techniki przyrostowe. Druk 3D. Drukarki 3D” będącej pierwszym podręcznikiem akademickim w języku polskim na temat technik przyrostowych.

 

Temat wykładu:

Wykład wstępny – podstawy druku 3D.

Dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, chirurg onkolog, Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Gliwicach.

Chirurg onkolog, adiunkt Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Gliwicach. Swoje doświadczenie zawodowe zdobył pracując we wspomnianej klinice jak również na licznych stażach i kursach za granicą (m. in. W MD Anderson Cancer Center w Huston, na oddziale chirurgii plastycznej jak i na kursie mikrochirurgii w Glasgow). Operując dzieci w Olsztynie wykorzystuje drukowane w 3D szablony. Pozwala mu to na planowanie skomplikowanych rekonstrukcji środkowego i dolnego piętra twarzy.

Wygłosi prezentację „Zastosowanie druku 3D w rekonstrukcjach środkowego i dolnego pietra twarzy u dzieci”

Marta Czajkowska, Adrianna Olszewska

Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej, WLD WUM
Studentki kierunku techniki dentystyczne prowadzą w kole naukowym badania na temat wykorzystania technik przyrostowych do wytwarzania modeli stomatologicznych. Dzięki nawiązanej podczas pierwszej edycji PH współpracy z firmą Solveere uzyskały dostęp do nowoczesnych maszyn dedykowanych stomatologii oraz możliwość porównania różnych technik druku modeli stomatologicznych i szerokie wsparcie merytoryczne z dziedziny druku 3D.

Tytuł: Modele stomatologiczne drukowane 3D

Prezentacja przybliży problemy związane z wytwarzaniem tradycyjnymi metodami modeli stomatologicznych oraz szanse jakie niesie wykorzystanie druku 3D w tym celu. Przedstawione zostaną też wyniki badań porównujących wartość diagnostyczną modeli gipsowych i ich kopii wykonanych w technologii wytwarzania obiektów przy użyciu lasera utwardzającego płynne żywice Envision Tec 3SP.

 

Opiekunowie pracy dr n. med. Wojciech Michalski, lek. dent. Łukasz Zadrożny

Współpraca: Solveere sp. z o.o., wyłączny dystrybutor urządzeń Envision TEC w Polsce, skanowanie SLS, wydruk 3SP, konsultacja merytoryczna

Dr hab. Marek Wyleżoł, Instytut Podstaw Konstrukcji Maszyn, Politechnika Śląska.
Dr hab. inż. Marek Wyleżoł jest adiunktem w Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Obecnie pełni w nim funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Dydaktyki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się głównie wokół metod i technik modelowania wirtualnego w zastosowaniach do konstruowania obiektów technicznych oraz biomedycznych. Zajmuje się również zagadnieniami inżynierii odwrotnej oraz szybkiego prototypowania. Jest autorem lub współautorem 97 publikacji, w tym 6 książek. Był promotorem 40 prac magisterskich oraz 30 projektów inżynierskich. Obecnie jest promotorem 2 doktorantów. Więcej informacji tutaj.
Poza pracą zawodową interesuje się fotografią, jazdą na rowerze i podróżowaniem, a w tym szczególnie chodzeniem po górach 🙂
Wygłosi prezentację „Modelowanie wokselowe realizowane haptycznie w planowaniu przedoperacyjnym – przykłady zastosowań”
Jan Witowski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Szczegółowy temat prelekcji przedstawiony wkrótce!
We współpracy z II Katedrą Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego prowadzi od kilku miesięcy badania nad zastosowaniem druku w chirurgii małoinwazyjnej. Kilka publikacji dotyczących badań jest aktualnie recenzowanych. W styczniu rozpoczął następną fazę projektu poprzez współpracę ze szpitalem Austin Health w Melbourne  (oddział Department of Vascular Surgery) a dokładniej największym australijskim przyszpitalnym instytutem druku 3D – 3DLab. Jan opracowuje badanie zastosowania druku w edukacji lekarzy, studentów oraz pacjentów.

Krzysztof Grandys, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, absolwent Politechniki Śląskiej

Krzysztof Grandys Rocznik 1959, lekarz, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach 1983, wydział Automatyki i Elektroniki, absolwent Akademii Medycznej w Krakowie 1989, pracuję w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Pasjonuję się nowymi technologiami w szeroko pojętych zastosowaniach medycznych, medyczną wizualizacją komputerową, drukiem 3D w medycynie. Od roku wolontariusz i założyciel polskiego oddziału e-Nable, globalnej sieci wolontariuszy wykonujących charytatywnie protezy rąk dla dzieci, z zastosowaniem drukarek 3D. W roku 2016 mogę się poszczycić wykonanie Rąk3D dla 16 dzieci.

Temat prelekcji: Niskobudżetowe „protezy rąk” dla dzieci – e-Nable Polska.

Fizyk medyczny Magdalena Łukowiak/Marek Boehlke, Zakład Fizyki Medycznej , Zachodniopomorskie Centrum Onkologii

Temat prelekcji: „Radioterapia nowotworów skóry z wykorzystaniem technologii trójwymiarowego drukowania – czyli jak przygotować bolus 3D.”

W radioterapii bolusy stosowane są przy leczeniu zmian nowotworowych zlokalizowanych na skórze bądź płytko pod powierzchnią skóry. Używane jako materiały kompensujące tkankę miękką, umieszczane są na skórze bądź we wnękach skóry, bezpośrednio nad napromienianym obszarem, w trakcie seansu terapeutycznego. Głównym i podstawowym zadaniem bolusa jest dodatkowe pochłanianie i rozpraszanie promieniowania jonizującego co zapewnia większą jednorodność dawki terapeutycznej wokół napromienianej zmiany nowotworowej.
Kształt bolusa planowany jest indywidualnie dla każdego pacjenta (u którego zachodzi konieczność jego zastosowania), w specjalnych systemach do obliczeń rozkładu dawki, a następnie drukowany, dzięki czemu możemy precyzyjnie odtworzyć kształt zaplanowanego bolusa.
Dzięki wykorzystaniu technologii 3D mamy pewność, że pacjent otrzymuje dawkę jaką dla niego zaplanowaliśmy, podnosząc tym samym jakość realizowanego leczenia Potwierdzone w badaniach 1,2).
Bolusy 3D zostały wprowadzone w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii do użytku klinicznego.

1. Łukowiak M, Boehlke M, Matias D et al. Use of a 3D printer to create a bolus for patients undergoing teleradiotherapy. IJRR.

2. Łukowiak M, Jezierska K, Boehlke M et al. Utilization of a 3D printer to fabricate boluses used for electron therapy of skin lesions of the eye canthi. J Appl Clin Med Phys.

Karolina Furyk-Grabowska, Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej, firma 3D FLY.

Doktorantka Politechniki Krakowskiej Wydziału Mechanicznego, nauczycielka w Zespole Szkół Mechanicznych numer 2 w Krakowie, współwłaścicielka firmy 3D FLY a prywatnie szczęśliwa żona i mama. W pełni spełniona czuje się w salach laboratoryjnych a jej zainteresowania skupiają się na zastosowaniu innowacyjnych technologii takich jak laser czy szybkie prototypownie w medycynie.

 

Temat prelekcji:

Zastosowanie przestrzennego wytwarzania w ortopedii – W ramach prelekcji omówione zostaną możliwości zastosowania druku 3D w ortopedii wraz z opisem konkretnych przykładów. Przypadki te zrealizowane zostały przez  Pracownię Ortopedyczną Lewkowicz we współpracy z  przedsiębiorstwa 3D FLY w ramach międzynarodowego projektu  3D Central.

Sławomir Szczupacki : Fizjoterapeuta, specjalista nauki chodu z zaopatrzeniem ortopedycznym oraz specjalista Podologii. Sam porusza się na protezie, dlatego potrafi się doskonale wczuć w sytuację pacjenta. Od niedawna również użytkownik protezy biegowej. Na co dzień pracuje w Pracowni Ortopedycznej Lewkowicz w Krakowie, specjalizującej się w rehabilitacji i protezowaniu osób po amputacjach kończyn. Prowadzi również szkolenia dotyczące rehabilitacji i protezowania po amputacji kończyn

Pracownia Ortopedyczna Lewkowicz

Temat prelekcji:

Zastosowanie przestrzennego wytwarzania w ortopedii – W ramach prelekcji omówione zostaną możliwości zastosowania druku 3D w ortopedii wraz z opisem konkretnych przykładów. Przypadki te zrealizowane zostały przez  Pracownię Ortopedyczną Lewkowicz we współpracy z  przedsiębiorstwa 3D FLY w ramach międzynarodowego projektu  3D Central.

 

lek. dent. Łukasz Zadrożny

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Asystent, wcześniej wykładowca
w Zakładzie Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej WUM. W 2014 roku ukończył studia doktoranckie.

W 2013 otworzył przewód doktorski oraz specjalizację z chirurgii stomatologicznej.

Klinicznie zajmuje się minimalnie inwazyjną implantologią, chirurgią stomatologiczną, endodontyczną i endodoncją. W pracy wykorzystuje nowoczesne technologie i powiększenie.

Autor 17 publikacji naukowych i licznych prac przedstawianych na wielu konferencjach
o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Laureat rocznego stypendium Marszałka Województwa Mazowieckiego. Aktualnie realizuje grant dotyczący zalet zabiegów implantologicznych wykonywanych z wykorzystaniem szablonów drukowanych 3D

Prywatnie interesuje się motoryzacją i lubi podróże.

 

Tytuł: Druk 3D w implantologii stomatologicznej.

Implantologia stomatologiczna rozwija się bardzo dynamicznie. W dziedzinie tej bardzo ważna jest precyzja wykonania zabiegu. Zastosowanie druku 3D może pomóc zarówno w planowaniu zabiegów implantologicznych jak i w ich wykonywaniu, wpływać na skrócenie czasu zabiegu, poprawę precyzji i przewidywalności.

Mecenas Dustin Du Cane, Kancelaria Radcy Prawnego Dustin Du Cane.

Temat prelekcji: Regulacje prawne dotyczące wykorzystania druku 3D w medycynie.

Ze względu na szybko zmieniające się realia druku 3 i aby poruszyć najbardziej aktualne zagadnienia, szczegółowy opis wystąpienia pojawi się w terminie bliższym konferencji.

Właściciel Kancelarii Radcy Prawnego Dustin Du Cane, specjalizujący się m. in. w zagadnieniach własności intelektualnej, w tym również w kontekście medycznych zastosowań druku 3D. Prelegent na wielu konferencjach, autor licznych publikacji (miedzy innymi na WP Money: http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/drukowanie;3d;-;czy;moze;naruszyc;prawa;autorskie,141,0,1382797.html)

 

 

mgr farm. Justyna Skowyra, printed Health

Współzałożyciel printedhealth. Prowadziła badania wykorzystania metody Fused Deposition Modelling w produkcji leków o spersonalizowanej dawce substancji leczniczej (publikacja w European Journal of Pharmaceutical Sciences). Autorka i współautorka artykułów popularno-naukowych dotyczących medycznego druku 3D w czasopiśmie OSOZ, Managerze Apteki, na portalu Mam Startup oraz w czasopiśmie Świat Lekarza.

Temat prelekcji: Wykład wprowadzający – podstawy druku 3D

Wykład wprowadzający dedykowany jest tym uczestnikom konferencji którzy zainteresowani są głównie medycznymi aspektami druku 3D, ale chcieliby poznać podstawy techniczne tej techniki. W czasie wykładu zostaną pokrótce przedstawione główne metody druku i ich zasada działa z podkreśleniem możliwych zastosowań do przygotowania wydruków w konkretnych dziedzinach medycyny.

 

mgr farm. Effiom Uman-Ntuk

Współzałożyciel printedhealth, pasjonat nowych technologii – zwłaszcza druku 3D. Współautor artykułów popularno-naukowych, w tym na portalu Mam Startup oraz w czasopiśmie OSOZ.

 

Temat prelekcji: Wykład wprowadzający – podstawy druku 3D

Wykład wprowadzający dedykowany jest tym uczestnikom konferencji którzy zainteresowani są głównie medycznymi aspektami druku 3D, ale chcieliby poznać podstawy techniczne tej techniki. W czasie wykładu zostaną pokrótce przedstawione główne metody druku i ich zasada działa z podkreśleniem możliwych zastosowań do przygotowania wydruków w konkretnych dziedzinach medycyny.

Morning Coffee / Wykład wprowadzający Podstawy druku 3D

Dr inż. Przemysław Siemiński, Politechnika Warszawska.

9:00

Otwarcie konferencji

10:00

SESJA 1: Chirurgia i stomatologia na światowym poziomie

10:10

Druk 3D w implantologii stomatologicznej.

Lek. Dent. Łukasz Zadrożny, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Modele stomatologiczne drukowane 3D.

Marta Czajkowska, Adrianna Olszewska, Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Propedeutyki i Profilaktyki Stomatologicznej, WLD WUM.

Regulacje prawne dotyczące wykorzystania druku 3D w medycynie.

Mecenas Dustin Du Cane, Kancelaria Radcy Prawnego Dustin Du Cane.

Dyskusja panelowa podsumowująca sesję 1

SESJA 2: Od koncepcji do gotowego wydruku medycznego

12:00

Modelowanie wokselowe realizowane haptycznie w planowaniu przedoperacyjnym – przykłady zastosowań

Dr hab. Marek Wyleżoł, Instytut Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej

Druk wątroby jako model do edukacji pacjentów oraz pomoc dla chirurgów przed i w trakcie operacji.

Jan Witowski, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego.

Radioterapia nowotworów skóry z wykorzystaniem technologii trójwymiarowego drukowania – czyli jak przygotować bolus 3D.

Magdalena Łukowiak, fizyk medyczny oraz Marek Boehlke, fizyk medyczny. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii.

Prelekcja Partnera – firmy ChM

Dyskusja panelowa podsumowująca sesję 2

SESJA 3: Nowoczesna ortopedia

15:30

Zastosowanie druku 3D w rekonstrukcjach srodkowego i dolnego pietra twarzy u dzieci

Dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, chirurg onkolog, Klinika Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Gliwicach.

Zastosowanie przestrzennego wytwarzania w ortopedii.

Sławomir Szczupacki, Pracownia Ortopedyczna Lewkowicz oraz Karolina Furyk-Grabowska, Politechnika Krakowska oraz firma 3D FLY.

Niskobudżetowe „protezy rąk” – e-Nable Polska

Krzysztof Grandys, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie; e-Nable Polska.

Dyskusja panelowa podsumowująca sesję 3

Zakończenie konferencji

16:30

CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ

Praktyczne zastosowania

Poznaj medyczny druk 3D z perspektywy wykorzystujących go lekarzy

Wszystko w jednym miejscu

Jedyne wydarzenie gdzie zdobędziesz niezbędną wiedzę i kontakty

Networking

Nawiąż współpracę z ekspertami świata medycyny, nauki i druku 3D

Case study

Dowiedz się o aktualnych zastosowaniach w formie case study

Najczęściej zadawane pytania
Jak mogę kupić bilet w niższej cenie?

Bilety wstępu na Printed Health #2 dostępne są w kilku pulach z ograniczoną ilością biletów. Im wcześniej dokonasz zakupu, tym niższa cena. W systemie rejestracyjnym znajdziesz informację o tym, ile biletów zostało w każdej puli.

Jak mogę otrzymać fakturę?

W czasie rejestracji przez system evenea masz możliwość zaznaczenia opcji faktura. Zostanie ona wysłana na podany przez Ciebie adres e-mail po doknaniu płatności. Aby otrzymać fakturę pro-forma wybierz opcję płatności przelewem (faktura powinna znaleźć się na mailu podanym w czasie rejestracji po jej dokończeniu).

Dla kogo jest konferencja?

PH#2 adresowana jest do osób z różnych środowisk zainteresowanych tworzeniem bądź wdrażaniem druku 3D w zastosowaniach w medycynie. Zapraszamy szczególnie przedstawicieli środowiska medycznego (nie tylko lekarzy!), producentów drukarek i osoby świadczące usługi projektowania i druku 3D a także naukowców uczelni medycznych i technicznych.

Co to jest morning coffee/wykład wprowadzający?

Uczestników, którzy nie znają podstaw technologii druku 3D zapraszamy na wykład wprowadzający w czasie którego poznają podstawowe metody, ich zasadę działania oraz zastosowanie. W międzyczasie, przed Aulą dla wszystkich uczestników serwujemy poranna kawę i zapraszamy do dyskusji!

PATRON HONOROWY

 

 

PARTNERZY

 

INSTYTUCJE I ORGANIZACJE WSPIERAJĄCE

 

 

 

 

 

 

PATRONI MEDIALNI

 

 

 

location-icon

ADRES

Aula Biblioteki Narodowej

Al. Niepodległości 213

Warszawa

9:00-16:30

email-icon

ORGANIZATORZY

Justyna Skowyra

jskowyra@printedhealth.com

+48 880 856 969

Effiom Uman-Ntuk

effiom@printedhealth.com

+48 531 359 947

NAPISZ WIADOMOŚĆ

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie wydarzenia, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy w najkrótszym możliwym czasie.Zapisz mnie do newslettera

PRINTEDHEALTH #2

AKTUALNE ZASTOSOWANIA DRUKU 3D W MEDYCYNIE

back to top